فارسی میتینگ

گرفتگی عضلانی یا اسپاسم عضلانی چیست؟


 

گرفتگی های عضلانی ممکن است در زمان های مختلفی روی دهند مانند زمان دویدن و فعالیت بدنی یا هنگامی که بخواب می روید.

عضلات اندامهای شما بویژه عضلات پشت ساق و پایتان ممکن است به طور ناخواسته و ناگهان دچار انقباض سفت وبسیار دردناک شوند و این انقباض به سرعت  از بین نرود، در این موقع است که شما دچار گرفتگی عضلانی شده اید.اسپاسم عضلانی - گرفتگی عضلات - spas-ماهیچه ها-کشش ماهیچه-gereftegi azolat-دلایل گرفتگی عضلات-کمبود مواد معدنی به دامن عضلات می افتد

گرفتگی عضلانی ممکن است درعضلات ران، کمر، دستها و بازوها و عضلات تنه ای هم دیده شود. گاهی گرفتگی عضلانی ممکن است باعث شود فرد نتواند به طور صحیح بایستد و مجبور شود برای کاهش درد، بدن خود را به یک سمت خم کند.

 معمولا همه افراد این گرفتگی های عضلانی را طول زندگی خود تجربه کرده اند.

چندین علت احتمالی برای این گرفتگی های عضلانی وجود دارد که عبارتنداز:

 • فعالیت و فشار بیش از حد به عضلات ناحیه درگیر در زمان ورزش و فعالیت
 • گرم کردن ناکافی قبل از شروع ورزش
 • کافی نبودن تمرینات کششی عضلات ناحیه
 • ورزش و فعالیت بدنی در گرما
 • خستگی عضلانی
 • کم آبی بدن
 • کمبود عناصر معدنی ضروری مانند کلسیم، روی و پتاسیم
 • آسیب اعصاب منطقه (مانند بیماران ضایعات نخاعی)
 • گردش خون ناکافی عضو درگیر
 • حالت دفاعی بدن در برخی آسیبها (مانند ناحیه کمر) برای جلوگیری از آسیب بیشتر به ناحیه آسیب دیده در بدن
 • دوران بارداری
 • عوارض مصرف برخی از داروها
 • بیماریهایی مانند مشکلات تیروئید و کلیه ها، اسهال و استفراغ

 

درمان گرفتگی عضلانی چیست؟

تعدادی ازدرمانهای معمول عبارتند از: ماساژدادن ملایم، کشش ملایم عضلات درگیر، کیسه آب گرم و یخ گذاری بر ناحیه درگیر و طب سوزنی ناحیه مبتلا.

 • اگر در زمان فعالیت بدنی دچار گرفتگی عضلانی گشتید، فعالیت بدنی خود را قطع کنید و عضله درگیر را به آرامی ماساژ دهید و بکشید. در زمانیکه عضله در حال رفتن به گرفتگی است ممکن است کیسه آب گرم به توقف گرفتگی عضلانی کمک کند اما پس از اینکه گرفتگی روی داد یخ بسیار کمک کننده است.
 •  اما مهمترین نکته، پیشگیری از گرفتگی عضلانی است. برای این کار بهتر است افراد از مواد غذایی غنی از عناصر معدنی ذکر شده مانند میوه های تازه (برای تامین پتاسیم و منیزیم) و لبنیات ( برای تامین کلسیم ) استفاده کنند.
 • برای پیشگیری از کم آبی بدن بهتر است افراد نیم ساعت قبل از ورزش   300 تا 400 سی سی و هر 20 دقیقه در زمان ورزش حدود 150تا 250 سی سی آب بنوشند. اگر افراد بیش از یک ساعت به فعالیت می پردازند بهتر است از آبی که مقدارکمی نمک و آبمیوه مانند آب پرتقال (جهت تامین سدیم و پتاسیم) و کربوهیدرات دارد استفاده کنند.
 • قبل از شروع ورزش و فعالیت بدنی، افراد بدن خود را گرم کنند و سپس فعالیت اصلی را شروع کنند.
 • افراد در برنامه تمرینی خود نرمشهای کششی تمام قسمتهای بدن و بویژه نواحی درگیر را انجام دهند.
 • در ورزشکاران تمرینات پلایومتریک و کششهای اکسانتریک هم بسیارکمک کننده است.
 • طب سوزنی هم از روشهای خوب درمان و پیشگیری از عود اسپاسم های عضلانی می باشد.
 • فیزیوتراپی هم یکی از روشهای درمان گرفتگی های عضلانی بویژه در ورزشکاران است.
 • گاهی هم از دارو برای رفع این گرفتگیهای عضلانی استفاده می شود. البته در مواقعی که این گرفتگی به علت حالت تدافعی بدن است بهتر است از آنها استفاده نگردد.

وقتی عضلات نیز دچار استرس می شود

گرفتگی عضلات یکی از عکس العمل های ایمنی و طبیعی بدن نسبت به اختلالاتی است که در عملکرد ماهیچه یا رشته های عصبی اطراف آن پیش می آید. گرفتگی پشت که بسیار شایع است معمولا بر اثر حرکت های ناگهانی و نامناسب اتفاق می افتد که ممکن است باعث کشش های شدید در بافت ماهیچه ای و عصبی عضلات این ناحیه شود و درد و ناراحتی همراه دارد. البته گرفتگی عضلات پشت گاهی هم می تواند نشانه ای از وجود صدمات و مشکلات جدی تری در ناحیه ستون فقرات باشد که نیاز به پیگیری های تخصصی خواهد داشت.

اما دکتر توانا در گفت وگو با جام جم با تاکید بر نقش فشارهای عصبی و استرس ها در بروز گرفتگی و اسپاسم عضلانی در نواحی گردن،کمر و پشت پا می گوید: بسیار اتفاق می افتد که فشارهای عصبی منجر به گرفتگی عضلات پشت پا در خواب بشود.این اتفاق حتی طی بارداری نیز به دنبال بروز استرس، برای خانم باردار در ماه پایانی بارداری و کاهش فعالیت وی اتفاق می افتد.حتی در بسیاری افراد گرفتگی های عضلانی با ریشه عصبی در ناحیه معده و روده اتفاق می افتد که در قالب درد معده و کولیت های روده ای بروز پیدا می کند. بی شک در چنین مواردی مصرف داروهای آرام بخش و ضد اضطراب در رفع گرفتگی عضلانی بسیار موثر خواهد بود.

 

کمبود مواد معدنی به دامن عضلات می افتد

 

گرفتگی عضلات در بسیاری موارد به بروز اختلال در تعادل مواد معدنی و آنزیم ها در بدن مربوط می شود که دکتر توانا درباره با آن چنین توضیح می دهد: کاهش یا افزایش منیزیم، کلسیم، سدیم و پتاسیم در خون منجر به انقباض عضله و جلوگیری از بازگشت آن به حالت اول می شود. البته برای تشخیص مقادیر غیرطبیعی این مواد آزمایش خون انجام می گیرد. در صورت تشخیص کمبود منیزیم از طریق آزمایش خون بررسی کاملی درباره علت این کمبود انجام و با تجویز مقادیر لازم از این عنصر، مشکل گرفتگی عضلانی رفع می شود. مقدار کم یا زیاد کلسیم در خون نیز می تواند منجر به بروز فلج عضلانی موقتی بشود که با بررسی و درمان علل این کمبود مشکل گرفتگی عضلات نیز از بین می رود. البته وجود کلسیم غیرطبیعی در بدن ممکن است به بیماری های روده، کلیه یا غدد پاراتیروئید مربوط بشود.

 

کم آبی و اسپاسم عضلانی

 

نباید فراموش کرد که از اولین نشانه های گرفتگی عضلات، درد شدیدی است که بسته به موقعیت ناحیه صدمه دیده، در پشت یا گردن ظاهر می شود. این درد که با انقباض دردناک ماهیچه همراه است، ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد و در اکثر موارد بدون نیاز به اقدام خاصی رفع می شود.متخصصان طب فیزیکی معتقدند که در موارد نادری قرار گرفتن در پوزیشن یا موقعیت غلط هنگام کار و فعالیت روزانه مثل نشستن ها و ایستادن طولانی و برداشتن اجسام سنگین به طریقه اشتباه از روی زمین به گرفتگی عضلانی منجر می شود.

حتی دکتر توانا به کم آبی بدن به دنبال مصرف کم آب و مایعات و درد عضلانی ناشی از آن اشاره می کند و می گوید:کم آبی منجر به بالا رفتن میزان اسید لاکتیک در عضلات و بروز درد عضلانی می شود. در واقع از دست دادن آب بدن مهم ترین عامل نرسیدن خون کافی به عضلات و گرفتگی آن است.به بیان دیگر در فعالیت طولانی مدت همچون ورزش های سنگین در هوای گرم، مقدار زیادی از مایعات بدن دفع می شود، در این حالت حجم خون کاهش یافته و مقدار کافی خون برای رساندن اکسیژن به تمام عضلات در حال ورزش وجود ندارد.در نتیجه عضلات در حال فعالیت، خون کافی دریافت کرده و به سمت اسپاسم یا گرفتگی پیش می روند.با نوشیدن آب قبل از فعالیت و هر ۱۵ دقیقه یک بار در حین فعالیت می توان از بروز چنین گرفتگی هایی پیشگیری کرد.

 

گرفتگی عضلات، خواب تان را آشفته می کند

 

اسپاسم عضلانی - گرفتگی عضلات - spas-ماهیچه ها-کشش ماهیچه-gereftegi azolat-دلایل گرفتگی عضلات-کمبود مواد معدنی به دامن عضلات می افتدمتخصصان طب فیزیکی علت گرفتگی عضلانی هنگام خواب را معمولا به علت فشردگی یک عصب یا واکنش خاص عضلانی می دانند و توضیح می دهند اگر در هنگام خواب فرد غلت بزند، ممکن است که عصبی تحت فشار قرار گیرد، در این هنگام یک پیام از محل فشردگی آغاز و به عضله مربوط به آن منتقل می شود.همچنین در هنگام غلت زدن در خواب، عضلات منقبض می شود که این عمل باعث کشیدگی تاندون های متصل به عضله می شود. در این هنگام یک پیام از مغز به عضله رفته و باعث انقباض آن می شود. در این حالت فرد احساس گرفتگی دردناک می کند. بهترین توصیه برای پیشگیری از این نوع گرفتگی های عضلانی، کشش دادن به عضلات، پیش از خواب است.

در اکثر موارد، این روشها به پیشگیری از عود و درمان گرفتگی های عضلانی کمک می کند اما اگر مواردی وجود داشت که به این تدبیر ها پاسخ نمی داد بهتر است فرد حتما با پزشک متخصص پزشکی ورزشی خود مشورت نماید.

چنانچه ورزشکار تمرینات کششی منظم در برنامه خود نداشته باشد این گرفتگی های عضلانی ممکن است در زمان انجام هر ورزشی مانند دویدن، شنا، تنیس، کشتی و... روی دهد.

 

در زیر تعدادی از تمرینات کششی مناسب نشان داده شده است:

کشش عضلات پشت ران:

در حالیکه پای عقبی شما از زانو خم است پای جلویی را صاف نگه دارید. سعی کنید کمر و تنه خود را در یک راستا نگه دارید. این وضعیت را برای 10 تا 20 شماره حفظ کنید و سپس برای سمت مقابل تکرار نمایید.

کشش عضلات کشاله:

در حلیکه پا هایتان از هم فاصله دارند وزنتان را بر روی یک سمت بیاندازید و زانوی همان سمت را هم کمی خم کنید. دراین حال کشش را در کشاله سمت مقابل حس می کنید. این وضعیت را برای 10 تا 20 شماره حفظ کنید و سپس برای سمت مقابل تکرار نمایید.

کشش جلوی ران:

روی یک پا بایستید و مچ پای مقابل را با دست نگه دارید. در عضلات پایی که روی زمین نیست احساس کشش می کنید اما لازم نیست پای خود را خیلی بالا بکشید. این وضعیت را برای 10 تا 20 شماره حفظ کنید و سپس برای سمت مقابل تکرار نمایید.

کشش عضلات بازو:

یکی از آرنج های تان را با دست بگیرید و آن را به سمت شانه مقابل ببرید. این وضعیت را برای 10 تا 20 شماره حفظ کنید و سپس برای سمت مقابل تکرار نمایید.

تعداد بازدید : 109697


مطالب مرتبط

چگونه در آلودگی هوای تهران زنده بمانیم در هوای آلوده باید برخی مواد غذایی را مصرف کرد که خاصیت خنثی‌ کنندگی مواد سمی موجود در هوا را داشته باشند. طالبی تا ماهی سبزیجات و میوه‌ کرفس، اسفناج، نارنگی، پرتقال و برگه سبز کاهو نوشیدن آب زیاد فراموش نشود

پنج توصیه عجیب پزشكی آلرژی دارید؟ بخندید بدنتان زخم است؟ خوش‌اخلاق باشید بیمارید؟ خوش‌بین باشید دنبال تناسب‌اندامید؟ تصویرسازی کنید کارتان حساس است؟ موسیقی گوش کنید tosieh pezeshki

درمان گرفتگی عضلانی چیست؟ spasm گرفتگی عضلانی یا اسپاسم عضلانی چیست؟ darman gereftegi azolani درمان گرفتگی ماهیچه ها darmane gerftegi azolat ya spasm اسپاسم عضلانی espasm

درمان گرفتگی عضلات با تغذیه یکی از عوارض کمبود منیزیم گرفتگی و انقباض عضلات است. سبزیجات برگ سبز، دانه ها و مغزها جزء مهم ترین منابع غذایی منیزیم هستند نتیجه این فعل و انفعالات در درجه اول بروز خستگی شدید و سپس گرفتگی عضلات است.

Gastroesophageal reflux رفلاكس معده هشداري در بروز سرطان مري reflax mede سرطان مری رفلکس معده بیماری سرطان saratan سرطان مري، به معني سرطاني است كه از سلول‌هاي مري منشأ گرفته باشد Cancer

روش های درمان طبیعی بوی بد دهان برگ نعنا یکی از بهترین بوگیرهای دهان است مسواک زدن خوردن سیب ماست خوردن ویتامین ها نوشیدن آب

اگر سرما خورده‌ايد و گلويتان درد مي‌کند و وقت دکتر رفتن نداريد يا اهل دارو و به خصوص آمپول زدن نيستيد Darman GaloDard,درمان گلو درد لیموترش چای سرکه سیب عسل مریم گلی آویشن پوست درخت بلوط اسطو خودوس دارو گیاهی

گروهی از دانشمندان فرانسوی و بلژیکی توانستند منشاء بروز بیماری پارکینسون را پیدا کنند.Parkinson

توصیه های پزشکی برای ماه مبارک رمضان از چه چیزهایی در ماه مبارک رمضان پرهیز کنیم ؟ چه غذاهایی را در ماه مبارک رمضان مصرف کنیم tosie haye behdashti dar mah ramezan

بیست توصیه برای شادابی پوست دستگاه های تهویه مانند کولر رطوبت پوست را از بین می برد استفاده بی رویه از موچین برای شکل دادن ابرو یا کندن موهای زائد صورت به پوست آسیب جدی می رساند

مشاهده کامل وبلاگ های مطالب پزشکي و روش هاي درمان بيماري

نظرات

ثبت نظر جدید

سلام من بعد از ماه رمضان دچار سنگىنى معده شدم بعد ازرفتن به دکترهاى مختلف وهمش و اندوسکپى زمامها گفتند بولب دهانه روده شما تنگ شده است که نه عفونت رمه زخم است واسپاسم است حالا بعد از خوردن عزا دچار سنگىنى زىادى مىکنم و10کىلو کم کردم. لطفا راهنما ى کنىد

من الان 3 روزه کمرم گرفته و اصلا نمیتونم تکون بخورم یا خم شم دکتر هم رفتم خوب نشد
لطفا راهنمایی کنید خیلی دارم اذیت میشم

       صفحه 1    از 1
تقویم و زمان
 • امروز : دوشنبه۱۳۹۵/۱۲/۹ شمسی
 • برابر با : 2/27/2017 میلادی
 • و مصادف با : ٣٠/٥/١٤٣٨ قمری
 • شناسه شما : 54.159.140.188