فارسی میتینگ

عدم بارندگی مناسب در استان اصفهان تا آینده ای نزدیک


عدم-بارندگی-مناسب-در-استان-اصفهان-تا-آینده-ای-نزدیک-khoshksali-بارندگی-در-اصفهان-barandegi-dar-isfahan-خشکسالی-zayande-rood-باران-baran


یک پژوهشگر حوزه جغرافیا گفت: متاسفانه نگرش‌ها در کشور به گونه‌ای است که بحران آب، ناپایداری توسعه و بحران مدیریت ایجاد کرده در حالی که برای رسیدن به توسعه پایدار به مدیریت ویژه احتیاج است.
به گزارش خبرگزاری ایسنا : منطقه اصفهان، ایران غازی در پنجمین نشست هم‌اندیشی بحران آب استان اصفهان که در پژوهشگاه شاخص پژوه برگزار شد، اظهارکرد: مدنیت آبی چندین هزار ساله اصفهان دچار بحران مدیریت بوده است و همین امر سبب شده که امروز آب در این استان رو به زوال برود.
وی با بیان اینکه مقصر کمبود آب در استان اصفهان تنها خشکسالی نیست، ادامه داد: خشکسالی انواع مختلفی دارد، هوایی، کشاورزی و هیدرولوژیکی که امروز فقط خشکسالی هیدرولوژیکی اتفاق افتاده که این نوع خشکسالی در تمام دوران‌ها وجود داشته اما آیا در تمام دوران‌ها زاینده‌رود را به چنین شکلی ملاحظه می‌کردیم؟
این مدرس جغرافیای دانشگاه اصفهان ادامه داد: متاسفانه نگرش در کشور به گونه‌ای است که بحران آب، ناپایداری توسعه و بحران مدیریت ایجاد کرده است در حالی که برای رسیدن به توسعه پایدار به مدیریت ویژه احتیاج است.
غازی تصریح کرد: زمانی که می‌خواهیم برای یک حوزه مانند زاینده‌ رود تصمیم‌گیری کنیم باید از اولین قبیله‌ای که بر روی ارتفاعات زاگرس زندگی می‌کند تا آخرین فردی که بر روی شوره‌ زارهای گاوخونی می‌نشیند را در نظر بگیریم تا بتوانیم مدیریتی توانمند ایجاد کنیم که متاسفانه انجام ندادیم.
وی تاکید کرد: ما هیچ‌گونه مدیریتی نکردیم و امروز داریم لطمه بی مدیریتی‌های دوران مختلف را می‌خوریم فرسایش خاک بسیار شدید است و محیط زیست اصلاً مدنظر قرار نمی‌گیرد.
این پژوهشگر ادامه اضافه کرد: مدیران اصفهان باید جهانی و علمی فکر کنند تا بتوانند کلان‌شهری همچون اصفهان را اداره کنند، اما متاسفانه کوچک و کوتاه فکر می‌کنند در حالی که باید بزرگ و دامنه دار فکر می‌کردند و اگر این رویه دنبال نشود با چالش‌های بزرگ‌تر از آنی که امروز گریبان ما را گرفته باید دست و پنجه نرم کنیم.
غازی افزود: مثلث توسعه پایدار از اضلاع امنیت اکولوژیکی، امنیت اقتصادی و امنیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تشکیل شده است که باید چنین مثلثی اجرایی شود اما آیا در کشور ما اجرایی شده است؟
وی ادامه داد: تقریباً تمام رودخانه‌های دائمی ایران در حال نابودی هستند چرا که منابع آن‌ها را از بین برده‌ایم برای مثال 70 درصد دبی آب کارون را فاضلاب کرده‌ایم.
این استاد دانشگاه اصفهان افزود: اگر مدیریت جامع برای آب تعریف کنیم باید قبول کنیم که بحران آب هست و بسیار هم جدی است آستانه سرانه بحران آب در جهان 1500 مترمکعب و بحران بسیار جدی 1000 مترمکعب در حالی که اکنون سرانه آب استان اصفهان 600 متر مکعب است.
غازی ادامه داد: تعریف جهانی می‌گوید بحران آب ارتباطی با کمبود آب ندارد، بلکه مدیریت آب آنقدر نارسا عمل کرده است که میلیاردها انسان و محیط زیست اکنون در مشکلات بسیار جدی به سر می‌برند.
وی ادامه داد: مدیریت، علم تصمیم‌ گیری است و تصمیم‌ گیری علمی نیازمند مدل است که باید توسط تحلیل سیستم انجام پذیرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

تعداد بازدید : 75299


اخبار مرتبط

پاييز,paeiz,مهم ترين توصيه ها براي شادابي و سلامتي در پاييز,shadabi va salamati,سلامتی و شادابی,توصیه براي شادابي و سلامتي,tosie dar fasle paeiz

نکاتی در مورد خانه تکانی آخر سال خانه تکانی آخر سال khane takani نظافت خانه و منزل nezafat manzel خانه تکانی عید نظافت وسایل خانه گردگیری

مروري بر ليست آلوده و پاک‌ترين استان‌هاي اينترنتي گوياي آن است که تهران همچنان در صدر استان‌هاي آلوده اينترنتي قرار دارد.

تولید پنبه مدیرعامل شرکت صنایع نساجی هلال ایران از تولید پنبه "پلی‌استر" برای تهیه چادرهای امدادی کشور خبر داد

کمبود آب در استان اصفهان تا آینده‌ای نزدیک از بارندگی در استان اصفهان خبری نیست barandegiعدم بارندگی مناسب در استان اصفهان تا آینده ای نزدیک استان اصفهان Isfahan زاینده رود خشکسالی zayande rood

در ایران حدود ۳۰ میلیون نفر واجد شرایط دریافت یارانه نقدی هستند yaraneh naghdi واجد شرایط دریافت رایانه دریافت یارانه دریافت یارانه نقدی

12نشانه اينکه براي ازدواج آمادگي نداريد یکی از دلایل مهم برای بالا رفتن میزان طلاق یک دلیل بسیار ساده است: خیلی از ما زمانی ازدواج می‌کنیم که اصلاً برای آن آمادگی نداریم.

بیمه سلامت www.bimehsalamat.ir بیمه همگانی یمه سلامت ایرانیان بیمه درمان رایگان بیمه درمانی رایگان بیمه تحت پوشش bimeh raygan بیمه همگانی رایگان بیمه سلامت ایرانیان

شرکت خدمات مالی سیتی‌گروپ (Citigroup) که پیشتر ارزش اینستاگرام را ۱۹ میلیارد تخمین زده بود، دیروز این رقم را به ۳۵ میلیارد دلار افزایش داد.

خط دو اتوبوس‌های تندرو مرسوم به (BRT) یکی دیگر از خطوط پرتردد آشنایی با خط دو اتوبوس‌های تندرو BRT تهران اتوبوس بی آر تی otobos brt ایستگاه‌های اتوبوس بی ار تی اتوبوس تندرو

مشاهده کامل اخبار اجتماعی
تقویم و زمان
  • امروز : دوشنبه۱۳۹۵/۱۲/۹ شمسی
  • برابر با : 2/27/2017 میلادی
  • و مصادف با : ٣٠/٥/١٤٣٨ قمری
  • شناسه شما : 54.146.184.210