فارسی میتینگ

کاخ پذيرايي کوروش kakh


کاخ-پذيرايي-کوروش-kakh-کاخ-پذيرايي-کوروش-سنگ-نبشته-هاي-ميخي-سر-ستون-kakh-baram-زبان-پارسي-باستان-آرامگاه-کوروش-kakh-koroush

کاخ بارعام يا کاخ پذيرايي کوروش. وسعت اين کاخ 2472 متر مربع است که در محور شمال غربي ـ جنوب شرقي ساخته شده است.

اين کاخ شامل يک تالار گسترده مرکزي با هشت ستون است که وسعت آن 705 متر مربع است. چهار ايوان در چهار سمت کاخ با ستونهايي کوچکتر و دو اتاق، ديگر قسمتهاي اصلي بنا را تشکيل ميدهد. ارتفاع تالار کاخ به گونه اي بوده که چند متر از سقف ايوان هاي اطراف بالاتر بوده است. از هشت ستون اين تالار تنها يک ستون آن پابرجاست که ارتفاع کنوني اين ستون به 10/13 متر مي رسد. زير ستون ها و سر ستون هاي تالار مرکزي از سنگ سياه و قلمه ستون ها از سنگ سفيد ساخته شده است. ديگر ستون هاي تالار، در زمان اتابکان براي ساختن مسجدي در اطراف آرامگاه کوروش به آنجا منتقل شده بود که هم اکنون به جاي اصلي بازگردانده شده است. تالار مرکزي از چهار درگاه به چهار ايوان کاخ ارتباط دارد.

درگاه ها و ستون هاي ايوان ها از سنگ سياه بوده است. درگاه شمال غربي، با نقش پاي انسان و عقاب به ايوان 16 ستوني شمال غربي ارتباط دارد و درگاه شمال شرقي نيز به بزرگترين ايوان کاخ، که 48 ستون داشته ارتباط دارد. درگاه جنوب شرقي با نقش ترکيبي انسان، ماهي و گاو به يک ايوان 16 ستوني راه دارد. درگاه جنوب غربي با نقش پاي انسان و حيوان به ايواني 28 ستوني راه دارد. ظاهراً اين نقوش درگاه ها از سنن آشوري و ديگر ملل الهام گرفته است، اما ايرانيان به آنها معاني متناسب با روحيات و باورهاي خود داده اند. در دو سوي اين ايوان، دو اتاق وسيع قرار داشته است.


در اين کاخ قسمتهايي از سه جرز سنگي باقي مانده که بر بلنداي جرز جنوبي يکي از کهن ترين سنگ نبشته هاي ميخي بر آن حک شده است. اين سنگ نبشته به سه زبان پارسي باستان، عيلامي و بابلي نوشته شده و متن آن چنين است:


«
آدم کوروش خشايثي يه هخامنشي يه» «من کوروش شاه هخامنشي( ام) »

کاخ بار عام کوروش مکاني است که در آن شاه از ميهمانان و مقامات ملل مختلف که زير چتر امپراتوري هخامنشي قرار داشتند پذيرايي ميکرده و در مورد مسائل مختلف با يکديگر بحث و گفتگو ميکرده اند. تالار بارعام نخستين مقر سازمان ملل است که در بيست و پنج قرن پيش انديشه هاي والاي انساني، حقوق بشر و آزادي و برابري انسانها در آن مطرح شد و به تمامي جهان آن روز گسترش يافت.

تعداد بازدید : 338077


اخبار مرتبط

کاخ بارعام يا کاخ پذيرايي کوروش وسعت اين کاخ 2472 متر مربع است که در محور شمال غربي جنوب شرقي ساخته شده است kakh koroush کاخ بارعام kakh baram

در خصوص تشویق و جذب سرمایه گذاران بومی و غیر بومی منطقه در حاشیه برگزاری کمیسیون مزایده بناهای تاریخی استان و سفر استانی مدیرعامل صندوق احیاء به سمنان بحث و گفتگو شد.

پيشگویي هاي نوستراداموس درباره ايران Nostradamus پيشگوئيهاى نوسترآداموس آن است که وى به ندرت نام کشورى را به صراحت و آشکارا ذکر مى‏کند، حال آنکه در مورد ايران (Parsia) به صراحت عنوان می ‏کند که ايران، جهان را تسخير خواهد کرد.

دره ماه، دره ای دورافتاده در آرژانتین است dareh mah dar argantina این دره با جرمهای زمین شناسی میخکوب شده که از فرسایش باد شکل گرفته و سنگهای ایستاده و تخته سنگهایی را موجب شده که مدورند و شبیه گلوله های مرمری هستند.

اختراع مسلمانان که جهان را متحول کرد!

اماکن دیدنی شهر همدان amaken didani shahr hamedan مکان های دیدنی شهر همدان hamedan همدان بنای هگمتانه غار علیصدر آرامگاه باباطاهر عریان مجسمه شیر سنگی آبشار گنج‌نامه پیست اسکی

مشاهده کامل اخبار تاریخی

نظرات

ثبت نظر جدید

سلام می خوام تو جی میل ایدی بسازم


میخواستم بدونم چه جوری میتونم فیس بوک داشته باشم و کمک کنید بتونم واسه خودم ادرس ایمیل داشته باشم اصلا بلد نیستم گوشیم گلکسی

سلام کوروش

       صفحه 1    از 1
تقویم و زمان
  • امروز : یکشنبه۱۳۹۵/۱۲/۸ شمسی
  • برابر با : 2/26/2017 میلادی
  • و مصادف با : ٢٩/٥/١٤٣٨ قمری
  • شناسه شما : 54.161.163.172