فارسی میتینگ

اماکن دیدنی شهر همدان


اماکن-دیدنی-شهر-همدان-اماکن-دیدنی-amaken-didani-همدان-هگمتانه-makan-haye-didani-غار-علی-صدر-مکان-های-دیدنی-بوعلی-سینا

 

بنای شهر همدان را به دیا آكو پادشاه ماد نسبت می‌دهند.

شهر همدان به نامهای اكباتان - هگمتانه -آنادانا یا همدانا معروف است.

شهر همدان در زمان فرمانروایی بخت النصر ویران شد و بعدها داریوش بزرگ آن را مرمت كرد....

سنگ نوشته های تاریخی گنج نامه
هگمتانه پایتخت شاهنشاهی ماد‌ها و پایتخت تابستانی هخامنشیان و اشکانیان بود.

این شهر کهن، نخستین پایتخت ایران بوده و به همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی جهان است که همچنان زنده و مهم است.

یونانیان هگمتانه را اِکباتان می‌خواندند که یونانی شده هگمتانه است.

هرودوت این شهر را ساخته دیااکو دانسته و گفته است که هفت دیوار داشته که هر کدام به رنگ یکی از سیاره‌ها بوده‌اند.

هگمتانه-hegmatane-اماکن دیدنی شهر همدان-amaken didani shahr hamedan-مکان های دیدنی شهر همدان-hamedan-همدان-بنای هگمتانه-غار علیصدر-آرامگاه باباطاهر عریان-ghar ali sadr-مجسمه شیر سنگی-farsimeeting.com-فارسی میتینگ-hamedan-آبشار گنج‌نامه-shir sangi-پیست اسکی-mosafreat norooz-غار علی صدر

بناهای هگمتانه
از مهمترین بناهای تاریخی این شهر آرامگاه بوعلی سینا است. بنای ابتدایی این آرامگاه در زمان قاجاریه ساخته شد. در سال ۱۳۳۰ انجمن آثار ملی ایران به مناسبت هزارمین سالروز تولد ابوعلی سینا تصمیم به تجدید بنای آن گرفت. طرح ونقشه بنای فعلی توسط مهندس هوشنگ سیحون به سبک معماری قرنی که بوعلی سینا در آن می زیسته ساخته است.


ابن سینا-بنای آرامگاه ابو علی سینا-اماکن دیدنی شهر همدان-amaken didani shahr hamedan-مکان های دیدنی شهر همدان-hamedan-همدان-بنای هگمتانه-غار علیصدر-آرامگاه باباطاهر عریان-ghar ali sadr-مجسمه شیر سنگی-farsimeeting.com-فارسی میتینگ-hamedan-آبشار گنج‌نامه-shir sangi-پیست اسکی-mosafreat norooz-غار علی صدر

بنای آرامگاه تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام است. در طراحی این مجموعه از عناصری از هنرمعماری سنتی ایرانی استفاده شده است. عناصری مانند برج، الهام گرفته از برج گنبد قابوس، باغچه‌ها متاثر از باغهای ایرانی، آب نماها الهام گرفته از حوض خانه‌های سنتی و نمائی با روکار سنگهای حجیم و خشن خارا که با سنگ گرانیت کوهستان الوند آراسته شده و نمودار کاخهای باستانی ایرانیان است.


کار ساخت بنای جدید آرامگاه در سال ۱۳۳۳ هجری شمسی به پایان رسید. محل فعلی آرامگاه بوعلی منزل مسکونی ابوسعید دخوک، دوست صمیمی بوعلی سینا بوده است که او نیز در جوار بوعلی سینا مدفون می باشد.

مجسمه شیر سنگی از یادمان‌های تاریخ باستان در شهر همدان است که در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام قرار گرفته ‌است.
شیر سنگی-اماکن دیدنی شهر همدان-amaken didani shahr hamedan-مکان های دیدنی شهر همدان-hamedan-همدان-بنای هگمتانه-غار علیصدر-آرامگاه باباطاهر عریان-ghar ali sadr-مجسمه شیر سنگی-farsimeeting.com-فارسی میتینگ-hamedan-آبشار گنج‌نامه-shir sangi-پیست اسکی-mosafreat norooz-غار علی صدر تپه‌ای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن واقع شده تپه باستانی است زیرا تابوتی متعلق به دوره اشکانی ازآن محل کشف شده و فعلاً در موزه تپه هگمتانه  نگهداری می‌شود.

این مجسمه به همراه قرینه اش ابتدا در دروازه شهر همدان قرار داشته ‌است و اعراب به هنگام فتح همدان آن را باب الاسد به معنی دروازه شیر نامیده‌اند.

در سال ۳۱۹ ه. ق نیز که دیلمیان همدان را به تصرف خود در آوردند دروازه شهر را به کلی تخریب کردند.

مردآویج دیلمی قصد داشت یکی از آنها را به ری منتقل نماید ولی چون موفق نشد پنجه‌های یکی از شیرهارا شکست و دیگری را به طور کامل تخریب نمود مجسمه آسیب دیده تا سال ۱۳۲۸ هجری شمسی بر روی زمین افتاده بود تا اینکه مهندس سیحون  طراح و معمار آرامگاه بوعلی  آن را در محل فعلی نصب کرد.

آرامگاه باباطاهر عریان از دیگر بناهای مهم همدان و مربوط به دوره معاصر است که در میدان باباطاهر واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.  باباطاهر كه حدوداً در اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم می زیسته، از شعرا و عرفای بزرگ روزگار خویش بوده است.

تپه عباس آباد همدان در نزدیکی و مشرف به میدان قائم (میدان داریوش سابق) قرار دارد. چشم انداز اين تپه بسيار بديع و چشم نواز است.

از يك سو به دره گنجنامه و كوه زيباي الوند نظر دارد و از طرف ديگر به شهر همدان مي نگرد.

اين تپه  به دليل مشرف بودن به شهر همدان همواره از موقعيت ويژه اي بهره مند بوده است، از جمله در دوران هخامنشي در مسير جاده شاهي قرار داشته در گذشته هاي دور بر فراز اين تپه ساز و طبل به صورت نوبتي نواخته مي شده است.

در جنگ جهاني دوم آلمان ها  روي تپه استخري احداث نموده كه منبعي براي تامين آب  و توليد برق شهر  بوده است.

در سال 1372 شمسي توجه ويژه اي به تپه عباس آباد شد و با احداث جاده اي اختصاصي و نيز احداث امكانات متعدد رفاهي اين تپه به مجتمعي تفريحي تبديل گردید. از جمله این امکانات میتوان به رستوران شیشه ای زیبایی که در وسط استخری زیبا قرار گرفته است اشاره کرد.
تپه عباس آباد-اماکن دیدنی شهر همدان-amaken didani shahr hamedan-مکان های دیدنی شهر همدان-hamedan-همدان-بنای هگمتانه-غار علیصدر-آرامگاه باباطاهر عریان-ghar ali sadr-مجسمه شیر سنگی-farsimeeting.com-فارسی میتینگ-hamedan-آبشار گنج‌نامه-shir sangi-پیست اسکی-mosafreat norooz-غار علی صدر
میدان میشان یا دشت میشان یکی از دشت‌های کوهستان الوند است. این میدان در مسیر اصلی صعود به قلهٔ الوند قرار دارد و وسعت آن حدود یک هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۶۰۰ متر است. در قدیم عشایری که دورهٔ ییلاق خود را در دامنهٔ شمالی الوند می‌گذراندند، در میدان میشان که دارای آب‌های روان، چمن زار و مناظر زیبای طبیعی است، چادر می‌زدند.
در کوهستان الوند علاوه بر قلل مرتفع و شیب‌دار، دشت‌های کوچکی وجود دارد. که سطح آن‌ها از چمن‌زار پوشیده شده و چشمه‌های بسیار در آن‌ها جریان دارد. با توجه به این که این دشت‎ها نسبتاً مسطح هستند، به صورت جایگاهی مناسبی برای استراحت و اطراق کوهنوردان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیست اسکی تاریک دره در 15 کیلومتری جنوب غربی جاده گنجنامه در همدان و در دامنه‌های کوه‌های الوند قرار گرفته است. و یکی از جاذبه های توریستی و تفریحی استان همدان محسوب می شود و دومین پیست اسکی بعد از پیست دیزین در کشور است که دارای برند جهانی است.

پیست اسکی - اماکن دیدنی شهر همدان-amaken didani shahr hamedan-مکان های دیدنی شهر همدان-hamedan-همدان-بنای هگمتانه-غار علیصدر-آرامگاه باباطاهر عریان-ghar ali sadr-مجسمه شیر سنگی-farsimeeting.com-فارسی میتینگ-hamedan-آبشار گنج‌نامه-shir sangi-پیست اسکی-mosafreat norooz-غار علی صدر پیست اسکی تاریک دره همدان به دلیل موقعیت جغرافیایی و اقلیمی خاص دارای قابلیت ها و زمینه های مناسب در توسعه و جذب گردشگر بوده و به بهشت برفی عاشقان اسکی شهرت گرفته است.

غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. علیصدر همچنین بزرگ‌ترین غار آبی جهان می‌باشد. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی‌صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان واقع شده‌است. ارتفاع غار از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است.

محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد.غار علی صدر-اماکن دیدنی شهر همدان-amaken didani shahr hamedan-مکان های دیدنی شهر همدان-hamedan-همدان-بنای هگمتانه-غار علیصدر-آرامگاه باباطاهر عریان-ghar ali sadr-مجسمه شیر سنگی-farsimeeting.com-فارسی میتینگ-hamedan-آبشار گنج‌نامه-shir sangi-پیست اسکی-mosafreat norooz-غار علی صدر

از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در درون غار بوجود آمده و از این رو نفوذ به ژرفای غار تنها با قایق میسر است. غار علی صدر یکی از دیدنی‌های جهانگردی استان همدان است. زمین شناسان قدمت سنگهای این غار را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین‌شناسی (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) نسبت می‌دهند.

آبشار گنج‌نامه با ۱۲ متر ارتفاع در مسیر صعود به ارتفاعات کوه الوند و در پنج کیلومتری غرب همدان کنار کتیبه‌های گنج‌نامه قرار دارد. این آبشار دارای آب دائمی است و در زمستانها نیز در جریان است. دبی متوسط آب این آبشار ۲۰۰ لیتر در ثانیه است که از دره عباس آباد و گنج نامه می‌گذرد.

در روزهای سرد زمستان، پیرامون آبشار یخ می‌بندد از این‌رو، قندیل‌های چشم‌نوازی در سراسر دره دیده می‌شود.

آبشار گنجنامه-اماکن دیدنی شهر همدان-amaken didani shahr hamedan-مکان های دیدنی شهر همدان-hamedan-همدان-بنای هگمتانه-غار علیصدر-آرامگاه باباطاهر عریان-ghar ali sadr-مجسمه شیر سنگی-farsimeeting.com-فارسی میتینگ-hamedan-آبشار گنج‌نامه-shir sangi-پیست اسکی-mosafreat norooz-غار علی صدر
این آبشار هر سال، شمار بالایی از بازدیدکنندگان را به آن‌جا می‌کشاند. یخ‌ نوردان در آن هنگام برای بالا رفتن از دیواره‌های یخی راهی دره‌ی عباس‌آباد می‌شوند.

تعداد بازدید : 367667


اخبار مرتبط

اماکن دیدنی شهر همدان amaken didani shahr hamedan مکان های دیدنی شهر همدان hamedan همدان بنای هگمتانه غار علیصدر آرامگاه باباطاهر عریان مجسمه شیر سنگی آبشار گنج‌نامه پیست اسکی

کاخ بارعام يا کاخ پذيرايي کوروش وسعت اين کاخ 2472 متر مربع است که در محور شمال غربي جنوب شرقي ساخته شده است kakh koroush کاخ بارعام kakh baram

اختراع مسلمانان که جهان را متحول کرد!

دره ماه، دره ای دورافتاده در آرژانتین است dareh mah dar argantina این دره با جرمهای زمین شناسی میخکوب شده که از فرسایش باد شکل گرفته و سنگهای ایستاده و تخته سنگهایی را موجب شده که مدورند و شبیه گلوله های مرمری هستند.

در خصوص تشویق و جذب سرمایه گذاران بومی و غیر بومی منطقه در حاشیه برگزاری کمیسیون مزایده بناهای تاریخی استان و سفر استانی مدیرعامل صندوق احیاء به سمنان بحث و گفتگو شد.

پيشگویي هاي نوستراداموس درباره ايران Nostradamus پيشگوئيهاى نوسترآداموس آن است که وى به ندرت نام کشورى را به صراحت و آشکارا ذکر مى‏کند، حال آنکه در مورد ايران (Parsia) به صراحت عنوان می ‏کند که ايران، جهان را تسخير خواهد کرد.

مشاهده کامل اخبار تاریخی

نظرات

ثبت نظر جدید

واقعا قشنگه هر دفعه میرم لذت میبرم مخصوصا از تله سییژ

همدان بهترین شهر ایران

با سلام.مطالب و عکسها بسیار زیبا و جالب بود... خیلی خوشحال شدم از اینکه افرادی هستند تا دیگران رو از جای جای این شهر زیبا که مهد تمدنه آگاه میکنن. باتشکر. یاعلی

       صفحه 1    از 1
تقویم و زمان
  • امروز : یکشنبه۱۳۹۵/۱۲/۸ شمسی
  • برابر با : 2/26/2017 میلادی
  • و مصادف با : ٢٩/٥/١٤٣٨ قمری
  • شناسه شما : 54.161.163.172