خبرهای فناوری وسایر از ایران وجهان در سایت فارسی میتینگ

فارسی میتینگ

آداب نگاه کردن به آثار هنری در موزه


آداب-نگاه-کردن-به-آثار-هنری-در-موزه-موزه-آثار-هنری-نمایشگاه-آداب-نگاه-کردن-asare-honari-وقت-گذاشتن-تاریخ-هنر-هنرمند-muzeh-نگاه-به-اثر
برای بازدیدتان وقت بگذارید

بزرگترین چالش  بازدید موزه ی هنری رها شدن از خود آشفته ی ماست. امروزه قدرت بیرحمانه و  فراگیرزمان به نوعی  دشمن ما محسوب می شود.اگر شما در حین بازدید از یک موزه می اندیشید که  بعد از بازدید به کجا خواهید رفت یا چه کار نیمه تمامی دارید یا به جای ایستادن در مقابل اثر هنری چه کار دیگر دیگری می توانسیتد بکنید امیدی به گرفتن نتیجه ی مثبت از بازدید خود نداشته باشید.از طرفی عدم وابستگی به  زمان در دنیای کنونی بسیار پیچیده است.
 
ما به وسایلی که حضور زمان را یادآوری می کنند وابسته شده ایم از جمله تلفن های همراه ، ساعت ها و همچنین دوربین عکاسی چرا که آن به خاطرات  مرتبط است وخاطرات تنها سلاح برای از دست ندادن زمان است. بحث بر سر اینکه آیا گرفتن عکس در داخل موزه مجاز است ی انه  بستگی به عوامل بسیاری دارد از جمله  اینکه آیا باعث ناراحتی دیگر بازدیدکنندگان می شود یا حتی کسب یک تجربه ی خوب هنری را از شما می گیرد یا نه؟آیا اثری مخرب بر اثر هنری دارد؟.
 
بنابراین بهتر است هرچند کوتاه مدت در حین بازدید تمامی این وسایل را کنار بگذارید و هرگز در ذهن خود  طرح فعالیتهای بعدی خود را پیریزی نکنید. بگذارید ذهنتان با آرامش به آثار هنری بنگرد.اگر زمان کمی برای بازدید دارید تنها یک اتاق از موزه را برگزینید و آثار هنری آنجا را مطالعه کنید.

سکوت و تمرکز

 از سر وصدا کردن در موزه بپرهیزید چرا که  ارتباط شما با اثر هنری را قطع می کند. اگر به شخص ایستاده در کنار خود در موزه  می اندیشید بعید است که پذیرای اثر هنری مقابل خود باشید .به نقطه ی خلوت و ساکت موزه رفته و اثر هنری آن مکان را بنگرید گاهی ممکن است یک اثر هنری منزوی در موزه خشک و بی مزه جلوه کند ولی سخاوتمندانه آنچه را که در خود دارد به شما خواهد داد.

مطالعه کنید

یکی از فریبنده ترین سخنان  در مورد درک  اثر هنری این است که لازم نیست چیزی بدانید تا از هنر لذت ببرید این باور فقط در چهارچوب محدودی واقعیت دارد. بله هنر می تواند با هر کسی سخن گوید حتی اگر برای ما نا مفهوم باشد ولی باید پذیرفت  که برداشت ما از آن به حد دانش ما بستگی دارد .بنابراین به مطالعه ی هنری بپردازید.
حتی مطالعه کوتاه مدت  یک کتاب تاریخ هنر تجربه ی شما را افزون کرده و برداشت شما را تغییر خواهد داد. کتب تاریخی هنری را بخوانید که نویسندگان آن ماهر بوده اند. در بازدید از نمایشگاههای خاص حتما کاتالوگ و مقاله های مرتبط با نمایشگاه را بخوانید.

به خاطر سپردن اثر هنری

اثرگذاری هنری ممکن است برای برخی  آنی و زودگذر باشد ولی در ورای تاثیرآن تجربه ی ذهنی ،هنر مقوله ایست آموختنی و بحث برانگیز.متاسفانه بر خلاف بسیاری از دانشهایی که  می آموزیم  توصیف و خلاصه کردن مفهوم  اثر هنری بسادگی ممکن نیست از سویی دیگربا  عدم  توصیف کلامی  می پندارید که تنها شاهد تصاویری بوده اید که بزودی از ذهنتان پاک خواهد شد ...حتی اگر تجربه ی ذهنی دیدن اثر هنری زودگذر باشد نکات بسیاری را می توان به ذهن سپرد مانند نام هنرمند، تاریخ خلق اثر، کشوری که هنرمند بدان تعلق داشته یا دارد وغیره ...قبل از بیرون رفتن از موزه حتما مطمئن شوید که حداقل یک اثر هنری از یک هنرمند ناشناس را در ذهن خودسپرده اید.

هنگامی که اثر هنری خاصی را به ذهن می سپارید وبه  توصیف کلامی آن می پردازید  می توانید در یک دفترچه آنرا یادداشت کنید چرا که این نوشته ها، توصیفات شما را ملموستر می نمایندو با دید ژرف ترو روشنتری به درک اثر هنری می پردازید.اگر نکته ی خاصی را در اثر هنری نمی یابید آنرا در ذهن دوباره مرور کنید تا به نکته ی قابل توجه ای برسید واگر باز هم موفق به توصیف خوبی نشدید به سادگی  در مورد عناصر اصلی هنر مانند رنگهای آن ،موضوع و بافت آن اثر بیاندیشید .و سعی کنید خاطره ی  آن را در ذهن مرور کنید.

پذیرش تناقضات

یک اثر هنر باید همراه با  تخیلی جاه طلبانه باشد .باید دنیای بهتری را بازنمایاند و باید همدل شود با ناهمگونیها .رسالت هنر ابراز عقاید با زبان خاص خود است. به عنوان یک هنر دوست باید بگویم  مونه و مانه هر دو درست بوده اند.

سوزان سونتاگ زمانی در بحث خود (علیه بازنمایی-واقع گرایی) گفته بود هنر باید حساس تر باشد و به موضوعات نابتری واکنش نشان دهد .ولی دیگران به مشاجره با نظرش پرداختند و گفتند هنر مفاهیم وسیع فرهنگی را در خود انباشته داردو وظیفه ی ما آنست تا آنرا در یابیم و هر دو درست می گفتند.

تجربه ی هنری همواره ما را با تناقضات مواجهه می کند.ما تنها زمانی از هنر فیگوراتیو منزجر خواهیم شد که همواره به هنرآبستره بنگریم.وقتی به آثار هنری نگاه می کنید دو اصل را  به یاد داشته باشید:گاهی آن اثر در مورد  یک شیء است و شیی که هر روز از آن استفاده می کنیم  و گاهی بیانگر یک  پدیده ی بنیانی و ذهنی است . هر دو اثرمی توانند  ارزشمند  باشند.
هنر می تواند هم  الهام  بخش و هم غمناک باشد.ما راهیجانزده کند یا احساس رکود و انزجار را در ما ایجاد کند و یا.برانگیزاننده ی احساساتی چون سخاوتمندی وخودخواهی شود. به هر حال هنر وادارمان می کند  که با تناقضات مقابله کنیم ..آن وسیله ای برای بیان تجارب احساسی ماست و نقاط مثبت و منفی روحیات انسانی را باز می نمایاند ..آثار هنری واسط و شاهد ملموس بینشهای فرهنگی متفاوت در زمان حال و گذشته است بنابراین باید به  آن اهمیت داد.و با توجه خاصی به آن نگریست.

ترجمه : شاکه ساوخانیان

منبع : واشنگتن پست
تعداد بازدید : 333637


اخبار مرتبط

جاهای دیدنی و تفریحی تهران مکان های دیدنی تهران با آدرس amakene tafrihi tehran مکانهای تفریحی و گردشگری تهران park va bustan اماکن ورزشی تهران مناطق تفریحی و اماکن دیدنی تهران

عذر خواستن يکي از موثر ترين روشهايي است که مي تواند آتش معرکه را در خانواده خاموش کند و جو آرامي را دوباره به خانه تان بر گرداند. اما عذر خواهي هم مانند هر کار ديگري، چم و خمهاي مخصوص به خود را دارد

فیلم پله آخر ساخته علی مصفا فيلم پله آخر علي مصفا ليلا حاتمي film pelleh akhar sakhte ali mosafa تركيب مصفا و حاتمي در قالب زوج در فيلم

10عامل خطر مرگ ایرانیان در کشور اعلام شد foot ده عامل مهم مرگ اخبار حوادث حوادث رانندگی استعمال دخانیات آلودگی هوا avamel marg کلسترول بالا

یست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ 16 تا 26 اردیبهشت پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان به کتاب خواهد بود.

پارک جنگلی چیتگر دریاچه چیتگر دریاچه شهدای خلیج‌ فارس پارک جنگلی خرگوش دره پارک جنگلی لتمال کن آبشار مصنوعی تهران

دیوان غزلیات حافظ با ترجمه به زبان ترکی tarjome divane hafez be zabane torki طیب مشگینی divane hafez دیوان حافظ غزلیات

فقيرترين رئيس جمهور جهان خوزه موخيکا رئيس جمهور سابق اروگوئه نه تنها مبلغ دستمزد خود را ماهيانه 90 درصد از دستمزد خود را به موسسه هاي خيريه ، اهدا مي کند. وي لقب فقيرترين ریيس جمهور جهان گرفت.

تجهيز تاکسي‌هاي لندن به سيستم واي فاي رايگان به زودي مسافران تاکسي‌هاي لندن مي‌توانند در حين گشت و گذار در شهر، از اينترنت رايگان استفاده کنند.

اولین بانوی برنده جایزه فیلدز در جهان maryam mirzakhani ریاضیدان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد riazidan جایزه فیلدز Feilds دانشگاه شریف المپیاد جهانی ریاضی

مشاهده کامل اخبار فرهنگی
تقویم و زمان
  • امروز : شنبه۱۳۹۵/۷/۱۰ شمسی
  • برابر با : 10/1/2016 میلادی
  • و مصادف با : ٢٨/١٢/١٤٣٧ قمری
  • شناسه شما : 54.160.246.95

اخبار ایران و جهان در سایت فارسی میتینگ

اخبار فن آوری اطلاعات

خبرهای علمی و فنی

اخبار اختراعات جدید

خبرهای تکتولوژی های جدید و رباتیک
خبرهایی در حوزه های ارتباطات و کامپیوتر و گوشی های هوشمند

اخبار هنری و فرهنگی

خبرهای عمومی و اجتماعی و اقتصادی

اخبار ورزشی و سلامت و پزشکی

اخبار مذهبی و دینی