فارسی میتینگ

بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران


بیست-و-هفتمین-نمایشگاه-کتاب-تهران-نمایشگاه-کتاب-namayeshgah-ketab-نمایشگاه-کتاب-ناشر-دانشگاهی‌-ناشر-آموزشی-ketab-tehran
به گزارش ایسنا، در نشست رسانه‌یی بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران که روز یکشنبه هفتم اردیبهشت‌ ماه در محل شورای فرهنگ عمومی برگزار شد سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و رییس بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، درباره تلاش برای گامی به جلو برداشتن نمایشگاه کتاب گفت: نمایشگاه کتاب تهران نقشی اساسی در اقتصاد نشر دارد اما متاسفانه با وجود زحمت‌هایی که برای آن کشیده می‌شود با مشکلاتی مواجه است و ارائه خدمات به مخاطبان ناشران مشکل اساسی نمایشگاه است و ما امسال تلاش کردیم که گام‌های اساسی در این زمینه برداریم. البته نتیجه راضی‌کننده نیست.

او ادامه داد: امسال برای مخاطبان عام و خاص اقداماتی انجام شده و همچنین برای استقبال از نخبگان و فرهیختگان طرحی اجرا می‌شود. همچنین تلاش شده تا برای حضور سالمندان و معلولین اقداماتی انجام شود که حضور آنها در نمایشگاه با سهولت بیشتری انجام شود. اما مهمترین بحث این است که کرامت بازدیدکننده و ناشر حفظ شود.

صالحی همچنین تقویت وجه نمایشگاهی
نمایشگاه کتاب تهران را مهم ارزیابی کرد و گفت: در سال‌های گذشته گفته می‌شد که وجه فروشگاهی نمایشگاه کتاب تهران غلبه پیدا کرده است. شرایط اقتصاد نشر ایران اقتضائات خاص خودش را دارد و ما نمی‌توانیم با تصمیم‌های آزمون و خطا به آن آسیب بزنیم و بخش فروش را حذف کنیم اما می‌توانیم وجه نمایشگاهی را پررنگ کنیم و امسال این اقدامات انجام شده است و برنامه‌هایی با عنوان سالن تولید علم‌، سالن ترجمه‌، نشست‌های متنوع و اقداماتی در زمینه مبادله رایت انجام شده است.

رییس بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران سیاست دیگر وزارت ارشاد در
نمایشگاه کتاب را تقویت و گسترش وجه فرهنگی نمایشگاه کتاب تهران خواند و گفت: نمایشگاه کتاب تهران یک تفرجگاه فرهنگی است و این اصلا بد نیست و ما به این منظور برنامه‌هایی را در کل فضای نمایشگاه کتاب تدارک دیده‌ایم تا خانواده‌هایی که امسال به نمایشگاه کتاب می‌آیند با محیطی دلپذیرتر و دل‌نشین‌تر مواجه شوند.

او ادامه داد: تقویت اطلاع‌رسانی دیگر سیاست نمایشگاه است.
نمایشگاه کتاب همواره با این مساله روبه‌رو بوده که انباری بزرگ،‌ گم و بدون کروکی از کتاب است، بنابراین دوستان تلاش کردند تا اطلاع‌رسانی نمایشگاه را تقویت کنند و نمایشگاه برای مخاطب مانند کف دست باشد.

او زیباسازی نمایشگاه را یکی دیگر از سیاست‌های خود خواند و گفت: به دلیل آماده نبودن شرایط‌، محل برگزاری نمایشگاه ‌ زیبایی کافی را ندارد. ما تلاش کرده‌ایم تا کمی شرایط را بهتر کنیم اما به هر حال برای مردم ما که سابقه‌ تمدنی طولانی دارند‌، این شرایط راضی‌کننده نیست.

معاون فرهنگی ارشاد تاکید کرد: بحث واگذاری نمایشگاه به بخش خصوصی یکی دیگر از سیاست‌های ماست و اینکه کار اهل فرهنگ را به اهل فرهنگ بسپاریم سیاست مهم ما در حوزه فرهنگ است. ما آماده‌ بودیم کلید نمایشگاه را به تشکل‌ها بسپاریم اما تشکل‌ها نمی‌توانستند امسال اجرای آن را به صورت کامل بپذیرند. اما به هر حال ما نمایشگاه را به یاری تشکل‌ها شکل دادیم و برخی از تشکل‌ها که در چند سال گذشته حضور نداشتند به عرصه آمدند. ما امیدواریم روند همکاری تشکل‌ها به صورتی شود که تا پایان چهار سال نمایشگاه به تشکل‌ها سپرده شود چون کار دولت نمایشگاه‌داری نیست.

او همچنین به صرفه‌جویی و انضباط مالی در برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت: امسال هم در نمایشگاه و هم در بحث بن‌ها این انضباط و شفافیت را رعایت کردیم و نباید اجازه داد که آلودگی مالی با مسائل فرهنگی تداخل پیدا کند.

صالحی تعامل با اهل رسانه را از اهداف نمایشگاه خواند و گفت: ما به همه دوستان درگیر در نمایشگاه کتاب تاکید کرده‌ایم که با رسانه‌ها تعامل بهتری داشته باشند. ما رسانه‌ها را محرم فضای کتاب می‌دانیم.

 در ادامه محمد اللهیاری - مشاور معاون فرهنگی ارشاد و معاون اجرایی نمایشگاه کتاب - با اشاره به اضافه شدن دو شورا به نمایشگاه کتاب گفت: امسال شورای ارتباطات به عنوان اتاق فکر رسانه‌یی و همچنین شورای کارشناسی برنامه‌های نمایشگاه کتاب که نقش بازوی مشورتی نمایشگاه را دارد به نمایشگاه کتاب اضافه شد.

او همچنین آماری از حضور ناشران در نمایشگاه ارائه کرد و گفت: در نمایشگاه بیست و هفتم‌، 1296 ناشر عمومی‌، 623 ناشر دانشگاهی‌، 283 ناشر کودک و نوجوان‌ و 128 ناشر آموزشی حضور دارند که در مجموع شامل 2330 ناشر می‌شود که این ناشران بیش از 26 هزار عنوان کتاب را به نمایشگاه کتاب می‌آورند.

اللهیاری سپس به کاهش هزینه کتاب‌های خارجی اشاره کرد و گفت: گمرک‌ هزینه ورود هر کیلو کتاب را از شش دلار به یک دلار کاهش داد و امسال اجاره بهای غرفه ناشران خارجی مانند ناشران خارجی متری 30هزار تومان درنظر گرفته شد.

معاون اجرایی نمایشگاه کتاب همچنین درباره‌ کتاب‌های بخش بین‌الملل گفت: امسال 107 هزار کتاب لاتین و 25 هزار عنوان کتاب عربی در نمایشگاه عرضه می‌شود. همچنین 237 هزار نفر برای دریافت بن‌کارت و یارانه دانشجویی ثبت‌نام کرده‌اند.

به گزارش ایسنا در ادامه این نشست سیدعباس صالحی به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد‌ و درباره اینکه آیا نمایشگاه کتاب سرانجام صاحب مکان دائمی می‌شود‌ یا خیر گفت: مکان نمایشگاه مشکل قدیمی است و من نمی‌توانم قول داشتن مکان دائمی را بدهم؛ اما می‌توانم این قول را بدهم که اهتمام جدی‌ای در این زمینه خواهد شد.
تعداد بازدید : 165763


اخبار مرتبط

نمایشگاه بین المللی کتاب 95 تهران بیست و نهمین دوره، در تاریخ 15 الی 25 اردیبهشت ماه 95 در محل نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می شود اتوبان شهید کاظمی، نرسیده به عوارضی تهران قم، سمت راست، شهر آفتاب

دیوان غزلیات حافظ با ترجمه به زبان ترکی tarjome divane hafez be zabane torki طیب مشگینی divane hafez دیوان حافظ غزلیات

یست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ 16 تا 26 اردیبهشت پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان به کتاب خواهد بود.

پارک جنگلی چیتگر دریاچه چیتگر دریاچه شهدای خلیج‌ فارس پارک جنگلی خرگوش دره پارک جنگلی لتمال کن آبشار مصنوعی تهران

صداهاي مشابه فارسي «شيشه» رو نمي‌شه غلط نوشت«دوغ» رو مي‌شه 1 جور غلط نوشت«غلط» رو مي‌شه 3 جور غلط نوشت«دست» رو مي‌شه 5 جور غلط نوشت«اينترنت» رو مي‌شه 7 جور غلط نوشت

یکم شهریور ماه سالروز تولد بوعلی‌سینا روز اول شهریورماه avval shahrivar روز یکم شهریور bu ali sina ابو علی سینا abo ali sina یکم شهریور ماه روز همدان

اولین بانوی برنده جایزه فیلدز در جهان maryam mirzakhani ریاضیدان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد riazidan جایزه فیلدز Feilds دانشگاه شریف المپیاد جهانی ریاضی

منشا اصلي زبان فارسي پيدا شد منشاء زبان فارسی zaban farsi ریشه زبان فارسی rishe aban farsi زبان‌هاي هند و اروپايي فرانسوي و اسپانيايي

جمعه‌‌ای برای دیدن روسری ترکمن و مانتوی گل‌گلی روسری ترکمنی، یک پارچه گل گلی رنگی و یک سری پارچ و لیوان قلمکاری اصفهان خرید اینترنتی روسری ترکمن جمعه بازار پارکینگ صنایع دستی چینی

تار ايراني به نام کشور آذربايجان ثبت شدتار يکي از مهم‌ترين و کهن‌ترين سازهاي ايراني است که بيشتر به نام کشور ايران شناخته مي‌شود. کشور آذربايجان، پيش از اين موسيقي عاشيق ها را به نام خود به ثبت رسانده بود

مشاهده کامل اخبار فرهنگی
تقویم و زمان
  • امروز : چهارشنبه۱۳۹۵/۱۰/۲۹ شمسی
  • برابر با : 1/18/2017 میلادی
  • و مصادف با : ١٩/٤/١٤٣٨ قمری
  • شناسه شما : 54.205.13.200