فارسی میتینگ

اگر در اين مسجد نماز زیر را بخوانید مانند آن است که در کعبه نماز خوانده اید


اگر-در-اين-مسجد-نماز-زیر-را-بخوانید-مانند-آن-است-که-در-کعبه-نماز-خوانده-اید-مسجد-جمکران-kabaa-نماز-namaz-حسن-مثله-جمکرانى-jamkaran-mosque

 

بيش از هزار سال پيش در شب سه شنبه 17 ماه مبارک رمضان، فردى صالح به نام حسن مثله جمکرانى به دستور امام زمان (عجل الله تعالى فرجه الشريف) فرا خوانده مي‌شود.
صدای شیعه: مسجد مقدس جمکران، در شش کيلومترى شهر مذهبى قم است. آن چه مسلم است، اين است که اين مسجد، بيش از يک هزار سال پيش به فرمان حضرت بقية الله، ارواحنا فداه، در بيدارى، نه در خواب تأسيس گرديد و در طول قرون و اعصار، پناهگاه شيعيان و پايگاه منتظران و تجلّىگاه حضرت صاحب الزمان (عليه السلام) بوده است.

شيخ صدوق در کتاب «مونس الحزين في معرفه الحق و اليقين» نوشته است: شيخ حسن بن مثله جمکراني گويد: شب سه شنبه هفدهم ماه رمضان سال 373 هجري قمري در خانه خود بودم که ناگهان جماعتي آمدند و من را صدا زدند و گفتند که حضرت مهدي (عج) شما را طلبيده است.

به همراه جماعت به مکاني که هم اکنون مسجد مقدس جمکران در آن واقع شده است، رفتيم؛ در آن جا حضرت به من فرمود: به صاحب اين زمين (حسن بن مسلم) بگو که اين زمين، زمين شريفي است و خداي تعالي اين زمين را از زمين‌هاي ديگر برگزيده است.

نزد سيد ابوالحسن الرضا برو و به او بگو که اين زمين را از حسن بن مسلم بگيرد و با همکاري مردم در اين زمين مسجدي بنا گردد و به مردم بگو تا به اين مکان توجه کنند و آن را عزيز دارند و چهار رکعت نماز در اين جا به جا آورند. سپس حضرت خواندن نماز مخصوص در اين مکان را به وي آموخت.

حسن بن مثله جمکراني مي‌گويد: به حضرت عرض کردم: براي اين که ديگران حرف من را بپذيرند، به دليل و نشانه نياز است، چون که مردم حرف بي دليل را نمي‌پذيرند. حضرت فرمود: ما نشانه اي و علامتي قرار مي‌دهيم تا سخن تو تصديق شود. برو نزد سيد ابوالحسن الرضا و به او بگو که اين کارها را انجام دهد….

من به خانه ام بازگشتم و فردا صبح به همراه «علي المنذر» به خانه سيد ابوالحسن الرّضا رهسپار شديم. وقتي که به منزلش رسيديم، ديديم که خدمت گزاران سيد مي‌گويند: آقا از سپيده دم تا کنون منتظر شما است. آيا از جمکران آمده ايد؟ گفتم: آري. پس نزد سيد رفتيم و بعد از سلام و احوالپرسي به من گفت: اي حسن بن مثله! من خوابيده بودم. در خواب شخصي به من گفت: بامداد مردي از جمکران به نام حسن بن مثله پيش تو مي‌آيد. بايد سخنش را تصديق کني. سخن او سخن ما است.

من هم ماجرا را گفتم و به فرمان ناحية مقدسه اين مسجد ساخته شد.

نماز مسجد مقدس جمکران

امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف خطاب به حسن بن مثله فرمودند:
به مردم بگو تا به اين مکان رغبت نمايند و آن را عزيز دارند و در آن چهار رکعت نماز بخوانند دو رکعت به نيت نماز تحيت مسجد است که در هر رکعت يک بار سوره حمد و هفت بار سورهٔ اخلاص خوانده مي‌شود و ذکر رکوع و سجود را نيز هفت بار تکرار کند.و دو رکعت ديگر را به نيت نماز امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف بخوانند به اين ترتيب که چون سورهٔ حمد را شروع به خواندن نمايند و به «اياک نعبد و اياک نستعين» برسند آن را صد بار تکرار کنند و بعد از آن بقيه سوره حمد را بخوانند، سپس سورهٔ اخلاص را فقط يک بار بخوانند و آنگاه ذکر رکوع و سجود را هفت بار تکرار نمايند، رکعت دوم را نيز به همين طريق بخوانند؛ چون نماز را تمام کنند يک بار تهليل (لا اله الا الله) بگويند و سپس تسبيحات حضرت فاطمهٔ زهرا سلام الله عليها را گفته سر به سجده گذارند و صد بار صلوات بر پيامبر و آل پيامبر بفرستند.

جناب حسن بن مثله رحمه الله مي‌گويد: سپس امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف فرمودند:
فَمَن صَلاّها فَکأنَّما صلّي في البيت العتيق.(هر کس اين نماز را بخواند مانند آن است که در کعبه نماز خوانده است.)

منبع : صدای شیعه

تعداد بازدید : 309972


اخبار مرتبط

نبرد کربلا روایتی از ماه محرم nabarde karbala نبرد کربلا جنگی بود که در دهم محرم ۶۱ هجری قمری (۲۰ مهر ۵۹ خورشیدی برابر ۱۰ اکتبر ۶۸۰ میلادی) اتفاق افتاد.

بیست و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم نمایشگاه قرآن سال 92 افتتاح نمایشگاه قرآن آغاز به کار نمایشگاه قرآن namayeshgahe Quran مراسم افتتاحیه این دوره نمایشگاه هم‌اکنون در مصلی امام خمینی(ره)

پنج موردی که 5 بلا را در پی دارد کدامند؟ هر گاه در ميان شما پنج چيز باشد به پنج بلا گرفتار خواهيد شد حضرت محمد (ص) فرمود 5 chiz ربا خواری ستمکاری مرگ ناگهانی مفاتیح الحیات

بیش از 6 هزار نفر از استان فارس در طرح آزمون سراسری حفظ قرآن کریم نام نویسی کردند.

حرم شاه عبدالعظیم amaken mazhabi امامزاده سید اسحاق امامزاده صالح تجریش amaken gardesh gari بی بی شهربانو حسینیه ارشاد بهشت زهرا

در سال 94 نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم این نمایشگاه را امسال برگزار نکنیم اما بر آن شد که نمایشگاه بین المللی قرآن کریم همچون سال های گذشته در ماه مبارک رمضان برگزار شود.

ه گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، به مناسبت شهادت علامه مستبصر شیخ حسن شحاته و یاران او، مراسمی از سوی مرکز پژوهش‌های اعتقادی، وابسته به دفتر آیت الله سیستانی در قم، برگزار می‌شود.

فتوای حرام کردن تماشای تصاویر مکه از تلویزیون tasavire makke حرام کردن تصاویر مکه پخش تصاویر مکه در تلویزیون فتوای یک وهابی سعودی شبکه تلویزیونی العربیه

فَمَن صَلاّها فَکأنَّما صلّي في البيت العتيق.(هر کس اين نماز را بخواند مانند آن است که در کعبه نماز خوانده است.) namaze masjedeh jamkaran نماز مسجد مقدس جمکران

مظلومیت دختر پیامبر به روایت کتاب آیت الله محمدعلی جاودان کتابی که مظلومیت دختر پیامبر را روایت میکند کتاب دختر پیامبر اثر مکتوب حضرت آیت الله محمدعلی جاودان از سوی موسسه فرهنگی ایمان ماندگار به چاپ و نشر رسیده است.

مشاهده کامل اخبار مذهبی
تقویم و زمان
  • امروز : شنبه۱۳۹۵/۱۲/۷ شمسی
  • برابر با : 2/25/2017 میلادی
  • و مصادف با : ٢٨/٥/١٤٣٨ قمری
  • شناسه شما : 54.145.205.178