فارسی میتینگ

مظلومیت دختر پیامبر به روایت کتاب آیت الله محمدعلی جاودان


مظلومیت-دختر-پیامبر-به-روایت-کتاب-آیت-الله-محمدعلی-جاودان-مظلومیت-دختر-پیامبر-mazlomiateh-dokhte-payambar--حضرت-زهرا-hazrat-zahra-کتاب-جاودان-امیرالمومنین-علی-amiral-momenin

از زنان مسلمان کسانی را بیاورید که این قبرها را بشکافند تا ما دختر پیامبر (ص) را پیدا کنیم، بر او نماز بخوانیم و قبرش را زیارت کنیم

به گزارش افکارنیوز، کتاب دختر پیامبر اثر مکتوب حضرت آیت الله محمدعلی جاودان از سوی موسسه فرهنگی ایمان ماندگار به چاپ و نشر رسیده است.

 کتاب دختر پیامبر مروری بر زندگانی دخت پیامبر اعظم حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها بعد از رحلت رسول مکرم اسلام ص میباشد که در عین اختصار با نگاهی مدقانه و تحقیقی در دو فصل خاکسپاری و مدفن توسط استاد معظم حضرت آیت الله محمدعلی جاودان به زیور طبع آراسته گردیده است.
 
ایشان معتقدند که این نگرش به زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها برگرفته از روش تحلیلی علامه سید مرتضی عسکری در مقوله تاریخ اسلام میباشد و این کتاب را برگرفته از سلسله دورس حضرت علامه میدانند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

چهل قبر در بقیع
مآخذ معتبر آورده‌اند: مسلمانان آن روز صبح به بقیع آمدند و در آن چهل صورت قبر مشاهده کردند. یافتن قبر اصلی برای آن‌ها مشکل شد. این مساله بر آنها گران آمد و یکدیگر را ملامت کردند. با هم می‌گفتند پیامبر تنها یک دختر از خود باقی گذاشت؛ او از دنیا رفت و به خاک سپرده شد و شما نه در مرگ، نه در نماز و نه در دفنش حاضر بودید حتی قبر او را نمی‌شناسید.

والیان امور گفتند: از زنان مسلمان کسانی را بیاورید که این قبرها را بشکافند تا ما دختر پیامبر (ص) را پیدا کنیم، بر او نماز بخوانیم و قبرش را زیارت کنیم!

نبش قبر
خبر این حادثه به
امیرالمومنین علی (ع) رسید. او غضب‌آلود از خانه بیرون آمد چشم‌هایش از شدت خشم سرخ شده و رگ‌های گردن برخاسته بود. لباس زردی که در حوادث سخت و جنگ‌ها می‌پوشید در برداشت. کسانی که این وضع را دیده بودند، خود را به بقیع رسانیده، به مردم خطری را که ممکن بود پیش بیاید هشدار دادند؛ که اامیرالمومنین علی (ع) قسم خورده است اگر سنگی از این قبرها جا‌به‌جا شود شمشیر بر گردن آمران خواهم نهاد. امام (ع) به بقیع آمد عمر و اصحابش به نزد او رفتند و گفتند: تو را چه می‌شود؟

به خداوند سوگند، ما قبر دختر پیامبر (ص) را نبش خواهیم کرد و بر او نماز خواهیم خواند.

این‌جا برخوردهای سخت پیش آمده است.
امیرالمومنین علی (ع) فرمود: اما حق خودم را رها کردم؛ زیرا می‌ترسیدم مردم از اسلام باز گردند. ولی قبر فاطمه (ع)‌قسم به آن کس که جانم در دست اوست، اگر تو و یارانت به چیزی دست ببرید زمین را از خون شما سیراب خواهم کرد.

وقتی خطر به اندازه بالا گرفت، ابوبکر مجبور شد پا در میانی کند و این جسارت را که می‌رفت برای آنها شری بزرگ به پا کند پایان دهد. آن‌ها دست برداشتند و رفتند. سپس مردم هم پراکنده شدند.

در قسمت دیگری از این کتاب نیز آمده است:


رسالت فاطمی (ع)
سرتاسر مدت کوتاهی که دختر پیامبر (ع) بعد از پدر زنده بود به مبارزه با دولت حاکم و مقابله با اعمال خصمانه‌ آن‌ها گذشت. آن حضرت در این مدت همه چیز را به وسیله‌ای برای مقابله با حکومت تبدیل کرده بود. گاهی فریاد می‌زد و گاهی خطبه می‌خواند یک روز اعلام برائت می‌نمود و روز دیگر از پذیرفتن ملاقات حاکمان خودداری می‌کرد و حتی وصیت کرد که غاصبان به تشییع جنازه‌ی او نیایند و بر جسدش نماز نخوانند و سرانجام با دستور پنهان ساختن قبرش،‌ یک نشان ماندگار از عدم مشروعیت را بر جبین آن حکومت نقش کرد. این روی واقعی تاریخ است.

البته ما در تمام این زمینه‌ها به طور جدی با کمبود منابع و ابهام آن چه در دسترس است، روبرو هستیم اگر به تاریخ آن دوران از منظر مورخان رسمی نگاه کنیم، دورانی نسبتا آرام گزارش شده است و مورخان و محدثان توانسته‌آند با پنهان‌کاری، درگیری‌های جدی و بحران‌های عمیق آن عصر را مخفی بدارند و این روی دیگر تاریخ است اما با جستجو، نشانه‌ها و علاماتی در گوشه و کنار اسناد و مدارک خواهیم یافت که با تنظیم و ترکیب آن‌ها می‌توانیم از عمق این بحران و شدت درگیری که در یک‌طرف، دولت محاکم با تمام قدرت و در طرف دیگر خاندان نبوت بود بیشتر بدانیم.

در جریان این مقابله دیدیم که اولین بار این بیت نبوت بود که مورد هجوم ماموران نظام حاکم قرار گرفت. آن‌ها می‌خواستند امیرالمومنین علی (ع) را به مسجد ببرند تا از ایشان به عنوان اصل و راس خاندان نبوت بیعت بگیرند و با این کار، بزرگ‌ترین مخالفان حکومت جدید را به تسلیم وادار نمایند. این اقدام، ‌اولین عملی بود که آن دولت بعد از این که حکومت را به چنگ آورده بود انجام داد و در انجام آن بسیار جدی بود و سرانجام آن می‌توانست بسیار خطیر باشد و عواقب ناگواری به بار آورد.

بنابراین کاری که دختر پیامبر (ص) در مقابل آن انجام داد، کاری بس بزرگ بود و همان عمل باعث شد که
امیرالمومنین علی (ع) بیعت نکرده و به سلامت به خانه باز گردد و بدین‌ ترتیب اولین اقدام دولت خلفاء با مقابله‌ی دختر پیامبر (ص) به شکست منتهی شد.

باشد که این اثر گرانقدر بتواند مظلومیت این بانوی دوجهان را بیشتر از گذشته به دوستداران حضرتش نمایان سازد.

منبع : http://khabarfarsi.com

تعداد بازدید : 59637


اخبار مرتبط

فتوای حرام کردن تماشای تصاویر مکه از تلویزیون tasavire makke حرام کردن تصاویر مکه پخش تصاویر مکه در تلویزیون فتوای یک وهابی سعودی شبکه تلویزیونی العربیه

حرم شاه عبدالعظیم amaken mazhabi امامزاده سید اسحاق امامزاده صالح تجریش amaken gardesh gari بی بی شهربانو حسینیه ارشاد بهشت زهرا

بیش از 6 هزار نفر از استان فارس در طرح آزمون سراسری حفظ قرآن کریم نام نویسی کردند.

پنج موردی که 5 بلا را در پی دارد کدامند؟ هر گاه در ميان شما پنج چيز باشد به پنج بلا گرفتار خواهيد شد حضرت محمد (ص) فرمود 5 chiz ربا خواری ستمکاری مرگ ناگهانی مفاتیح الحیات

بیست و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم نمایشگاه قرآن سال 92 افتتاح نمایشگاه قرآن آغاز به کار نمایشگاه قرآن namayeshgahe Quran مراسم افتتاحیه این دوره نمایشگاه هم‌اکنون در مصلی امام خمینی(ره)

ه گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، به مناسبت شهادت علامه مستبصر شیخ حسن شحاته و یاران او، مراسمی از سوی مرکز پژوهش‌های اعتقادی، وابسته به دفتر آیت الله سیستانی در قم، برگزار می‌شود.

روشهایی را که حضرت علی (علیه السلام) برای ایجاد شادی و نشاط و بر طرف نمودن غم و اندوه توصیه نموده است، می توان به سه دسته روشهای شناختی، رفتاری و شناختی رفتاری تقسیم کرد

فَمَن صَلاّها فَکأنَّما صلّي في البيت العتيق.(هر کس اين نماز را بخواند مانند آن است که در کعبه نماز خوانده است.) namaze masjedeh jamkaran نماز مسجد مقدس جمکران

مظلومیت دختر پیامبر به روایت کتاب آیت الله محمدعلی جاودان کتابی که مظلومیت دختر پیامبر را روایت میکند کتاب دختر پیامبر اثر مکتوب حضرت آیت الله محمدعلی جاودان از سوی موسسه فرهنگی ایمان ماندگار به چاپ و نشر رسیده است.

در سال 94 نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم این نمایشگاه را امسال برگزار نکنیم اما بر آن شد که نمایشگاه بین المللی قرآن کریم همچون سال های گذشته در ماه مبارک رمضان برگزار شود.

مشاهده کامل اخبار مذهبی
تقویم و زمان
  • امروز : شنبه۱۳۹۵/۱۲/۷ شمسی
  • برابر با : 2/25/2017 میلادی
  • و مصادف با : ٢٨/٥/١٤٣٨ قمری
  • شناسه شما : 54.145.205.178