فارسی میتینگ

بازتاب خبر توافق مذاکرات ژنو در رسانه های فارسی زبان خارجی


بازتاب-خبر-توافق-مذاکرات-ژنو-در-رسانه-های-فارسی-زبان-خارجی-مذاکرات-هسته-ای-genva-مذاکرات-ژنو-5-بعلاوه-1-group-ایران-ghani-sazi-حق-غنی-سازی-اورانیوم

سخنگوی اشتون: مذاکرات ژنو به نتیجه رسید ، توافق ایران و 1+5

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون می گوید میان ایران و شش قدرت جهانی توافقی بر سر برنامه هسته ای تهران حاصل شده است. مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ که تا ساعاتی از بامداد روز یکشنبه (سوم آذر - ۲۴ نوامبر) به طول انجامیده بود، بالاخره با حصول توافقی میان مذاکره کنندگان به سرانجام رسید.

رسانه های فارسی زبان خارجی خبر دادند که ایران با شش قدرت جهانی به توافق رسید.

به گزارش ایرنا، پایگاه خبری بی بی سی نوشت: مذاکرات ژنو نتیجه داد؛ ایران با شش قدرت جهانی به توافق رسید.

بی بی سی افزود: مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون می گوید میان ایران و شش قدرت جهانی توافقی بر سر برنامه هسته ای تهران حاصل شده است.

بی بی سی تصریح کرد: مذاکرات ایران و گروه 5+1 که تا ساعاتی از بامداد روز یکشنبه (سوم آذر - 24 نوامبر) به طول انجامیده بود، بالاخره با حصول توافقی میان مذاکره کنندگان به سرانجام رسید

>>> ژنو 3؛ ایران و 5+1 به توافق رسیدند


پایگاه خبری رادیو فردا نوشت: بنا بر گزارش ها از ژنو کشورهای 5+1 و ایران بر سر برنامه اتمی این کشور به توافق رسیده اند.

>>> ایران و گروه 1+5 بر سر برنامه اتمی تهران به توافق رسیدند

پایگاه خبری العربیه نیز نوشت: طرف های حاضر در مذاکرات اتمی ایران و گروه 1+5 در ژنو از دستیابی به توافق با تهران پس از چهار روز گفت و گو خبر داده اند.

العربیه در گزارشی نوشت:درحقیقت مذاکرات بامداد یکشنبه 24-11- 2013 درپی مذاکراتی که از روز چهارشنبه 20 نوامبر آغاز شده بود، حاصل شده است.

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون سخنگوی وزارت امور خارجه اتحادیه اروپا در صفحه توئیتر خود نوشته است که ایران و گروه 1+5 به توافق رسیده اند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و سرپرست تیم ایران در مذاکرات در حساب کاربری توئیتر خود با تایید این خبر نوشته است: ˈˈبه توافق دست یافتیم.ˈˈ

خبرگزاری رویترز به نقل از لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه هم از توافق میان قدرت های بزرگ و ایران بر سر برنامه اتمی تهران خبر داده است.

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکرات اتمی ایران نیز در حساب کاربری توئیتر خود نوشته است که در توافق صورت گرفته ˈˈحق غنی سازی اورانیم ایران به رسمیت شناخته شده است.ˈˈ

این توافق، نخستین توافق میان ایران و جامعه جهانی بر سر برنامه اتمی تهران در مذاکراتی است که حدود 10 سال به طول انجامیده است.

غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کند، از همین رو تحریم های سختی علیه این کشور اعمال کرده تهران اما با اصرار بر مسالمت آمیز بودن برنامه اتمی خود سعی دارد از راه مذاکرات، به کاهش یا پایان تحریم دست یابد.

این سومین دور از مذاکرات در ژنو پس از آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی در ایران است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، گروه 1+5 طرف مذاکره با ایران را تشکیل می دهند.

ایران در طول این مذاکرات بر ˈˈبه رسمیت شناختن حق خود در غنی سازی اورانیومˈˈ اصرار داشت. گزارش ها حاکی از آن است که در این باره دو طرف به راحل حلی میانه دست یافته اند.

>>>ایران با 1+5 به توافق رسید

پایگاه خبری صدای آمریکا نوشت: مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ژنو از توافق ایران با گروه 1+5 خبر داد. این گزارش به روز خواهد شد.

صدای آمریکا در گزارش تفصیلی به شرح زیر افزود: پیشتر خبرگزاری ها گزارش داده بودند آخروقت روز شنبه دیدار جان کری، محمد جواد ظریف و کاترین اشتون بدون اعلام پیشرفتی در نتیجه مذاکرات به پایان رسید. در عوض، معاون وزارت خارجه ایران موضع کشورش را محکم تر کرد.

عباس عراقچی به خبرنگاران گفت اگرچه 98 درصد از مذاکرات انجام شده اما ایران نمی تواند زیر بار توافقی برود که در آن حق غنی سازی اورانیوم به رسمیت شناخته نمی شود.

او گفت:« هر توافقی بدون پذیرش حق غنی سازی برای تهران عملاً و شفاهاً غیرقابل قبول است.»

عراقچی و ظریف موفقیت مذاکرات را منوط به پذیرفتن حق ایران برای غنی سازی از سوی جامعه بین المللی کرده اند که به منزله غرور ملی تلقی می شود.

در معامله ای که به ایران پیشنهاد شده، با آن که ایران می تواند به غنی سازی به صورت بسیار اندک و تحت نظر دقیق بازرسان بین المللی ادامه دهد، اما مقام های غربی نمی خواهند عبارت حق «قانونی» غنی سازی را در توافق به کار برند.

درعوض پیشنهاد کرده اند که زبان آن را تغییر دهند و به صورت پذیرفتن حق همه کشورها برای داشتن انرژی صلح آمیز هسته ای در آورند. به نظر می رسد که ظریف هفته گذشته این پیشنهاد را پذیرفته بود.

نکته دشوار مورد بحث دیگر در مذاکرات کاهش محدود تحریم ها در قبال توقف برنامه اتمی ایران است که شامل بخش کوچکی از دارایی های ارزی ایران در خارج و برداشتن تحریم های بازرگانی ست. اما تحریم های نفتی و بانکی را، که سخت ترین بخش تحریم هاست، در بر نمی گیرد.

مذاکره کنندگان ایران، که از مخالفت تندروهای داخلی با قبول هرگونه محدودیت در برنامه اتمی آگاه هستند، برحفظ حق غنی سازی اورانیوم تاکید دارند، و می گویند برای تولید برق و پژوهش های پزشکی به غنی سازی نیاز است. آنها همچنین می خواهند حداکثر کاهش ها در تحریم های اقتصادی منظور شود.

دیپلمات های ارشد شش قدرت عمده جهان می گویند دامنه اختلاف ها با طرف ایران تنگ تر شده اما نمی توانند از رسیدن به توافق سخن بگویند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و وزیران امورخارجه پنج کشور دیگر روز شنبه در ژنو کوشش دیپلماتیک فشرده ای را برای رسیدن به توافقی در مورد برنامه اتمی ایران آغاز کردند، درهمین حال یادآور شدند موانع عمده ای وجود دارد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز شنبه با دیدیه برک هالتر، وزیر خارجه سویس، کشور میزبان کنفرانس، دیدار و گفت و گو کرد.

سرگیی ریابکوف، معاون وزیرخارجه روسیه روز شنبه به خبرنگاران گفت درخواست ایران برای ادامه ساختن راکتور در نزدیکی شهر اراک یکی از مسائل اصلی مورد اختلاف است. او گفت با آن که مذاکرات به محدود کردن اختلاف ها رسیده اما معلوم نیست به موفقیت دست یابد.

هدف از مذاکرات رسیدن به توافق موقتی است که بر اساس آن، در قبال توقف برنامه اتمی ایران به مدت شش ماه، کاهش محدودی در تحریم های اقتصادی علیه ایران انجام شود. اگراین معامله موقت به نتیجه برسد و برقرار بماند، طرف ها درباره توافق های مرحله نهایی، مذاکره خواهند کرد.

کری و همتایان او از روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین وآلمان به مذاکرات درژنو پیوسته اند. این اقدام پس ازآن صورت گرفت که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه گزارش دادند در موضوع غنی سازی و مسائل دیگر پیشرفت حاصل شده است.

شرکت وزیران خارجه به این شایعه که رسیدن به توافق نزدیک است، قوت بخشید. اما وزیران امورخارجه سعی کردند انتظارها را کاهش دهند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرگزاری فارس حاکی است عراقچی روز شنبه گفت «مذاکرات دشوار و فشرده ای درجریان است، و روشن نیست که می توانیم امشب به توافق برسیم یانه».

سایر رسانه های خارجی از جمله، دویچه وله، رادیو زمانه و رادیو فرانسه تا این لحظه خبری از توافق مذاکرات ژنو خبری منتشر نکردند.

منبع: entekhab.ir

تعداد بازدید : 224451


اخبار مرتبط

هشدار يک بيننده درباره راهزنان بين شهري مهم روش دوم راهزني

پر فروش ترين رنگ خودروها در سال 2012 نتايج گزارش Dupont Automotive در سال2012نشان مي دهد که رنگ هاي سفيد و مشکي پرتقاضاترين رنگ هاي خودرو در اين سال بوده اند

19 راهکار موفقيت از زبان پائولو کوئيلو اگرچه منتقداني هم دارد که کتاب هايش را فاقد ارزش هنري ميدانند.nozdah rahkar barayeh movafaghiyat وجود ترجمه هاي ناقص و غير حرفه اي

بازتاب خبر توافق مذاکرات ژنو در رسانه های فارسی زبان خارجی baztabe mozakerate 5+1 ژنو khabare movafeghate ghanisazi خبر موافقت کشورهای 5+1 صلح آمیز بودن فعالت های هسته ای ایران محمد جواد ظریف و کاترین اشتون

در نمایشگاه ماشین گوانجو شرکت های خودروسازی جهان از بنز، ب ام و، تویوتا، هیوندا، کیا، فیات و شورولت گرفته تا هوندا، میتسوبیشی، سوزوکی، مزدا و بایک خودرو حضور دارند

هشدار يک بيننده درباره راهزنان بين شهري هشدار پلیسی حوادث دزدي راهزني اطلاع رساني rahzani سرقت خودرو dozdi سایت خبر خبرهای اجتماعی خبرهای حوادث خبر

نحوه برخورد با كودكان بد اخلاق وقتي در حال بازي با كودكتان هستيد ناگهان كودك دستتان را گاز مي گيرد. چه بايد كرد؟

دکتر حسابي تا کنون عکسي با اينيشتن نداشته است

شهرهای همدان و سمنان و پردیس نامزد پایتخت شدن shahrhaye namzad payetakht shodan iran سه شهر همدان سمنان و پردیس نامزد پایتخت ایران پایتخت ایران what is iran capital? طرح انتقال پایتخت ایران

تلویزیون‌های پلاسما فروش تلویزیون خرید تلویزیون LCD تلویزیون LED تی وی Elite Sharp Sony HX950تلویزیون‌های HDTV پنج دروغی که فروشندگان تلویزیون تحویل مشتری می‌دهند

مشاهده کامل اخبار عمومی
تقویم و زمان
  • امروز : سه شنبه۱۳۹۵/۱۱/۵ شمسی
  • برابر با : 1/24/2017 میلادی
  • و مصادف با : ٢٥/٤/١٤٣٨ قمری
  • شناسه شما : 54.167.156.247